Pretraživanje programa
O pripovjedačima i zapisivačima
Knjižnica Instituta za etnologiju i folkloristiku15.10. - 15.11.2024.
Izložba je posvećena fenomenima usmenog pripovijedanja i bilježenja priča. Kroz slikovni, tekstualni i audio materijal prikazan je rad znanstvenika i suradnika Instituta za etnologiju i folkloristiku na terenskom bilježenju usmenih oblika u razdoblju od pedesetih godina dvadesetoga stoljeća do danas. Korištena je građa iz Knjižnice i Dokumentacije Instituta za etnologiju i folkloristiku.
Izložba
Usmena književnost za početnike ili od terena do teorije i natrag
Knjižnica Instituta za etnologiju i folkloristiku22.10.2024. 13:00h
U predavanju Usmena književnost za početnike ili od terena do teorije i natrag, dr. sc. Ljiljana Marks govori o pojmu i poimanju usmene književnosti prema svojim istraživačkim iskustvima pripovijedanja priča na terenu, ali i u Zagrebu, o kazivačicama i kazivačima, skrivenim svjetovima i radosti pripovijedanja te teorijskim i znanstvenim pristupima tome korpusu nekoć i danas. Dotiče se i važnosti zapisanih tekstova za znanstvena istraživanja, a još više za pripovjedačku zajednicu (na Lastovu i Zlarinu) više od pedeset godina poslije istraživanja.
Predavanje
El Shatt: Nacrt za utopiju
Knjižnica Instituta za etnologiju i folkloristiku05.11.2024. 13:00h
Projekcija filma El Shatt: Nacrt za utopiju. Godine 1944., nakon kapitulacije Italije, a prije dolaska njemačke vojske, Tito je uz pomoć Saveznika odlučio evakuirati 28000 stanovnika Dalmacije u El Shatt u Egiptu, gdje su dvije godine živjeli pod šatorima u izbjegličkom logoru usred pustinje. Ovaj film je priča o njima. Koristeći dostupne arhivske materijale, redatelj Ivan Ramljak konstruira priču kroz svjedočanstva osam živućih sudionika zbjega. Redatelja je na snimanje filma potaknuo pronalazak dnevnika djeda Karla Pansinija, napisanog za vrijeme zbjega.
Ostalo
Priče Gupčeva kraja: slušajte, upoznajte, zabilježite
07.11.2024. 18:00h
Predavanje etnomuzikologinje dr. sc. Irene Miholić vodi nas na putovanje kroz tradiciju Gupčevog kraja, gdje ćemo uz etnografska i etnomuzikološka istraživanja otkriti čaroliju stubičkog zavičaja. Upoznat ćemo priče „običnih“ ljudi zabilježene u rukopisnim i tiskanim izdanjima te osjetiti glasove prošlosti i sadašnjosti. Prezentacija poziva publiku da sami zabilježe priče svojih bližnjih, otkrivajući ljepotu svakodnevnog života. Kroz kazivanja i istraživanja želi se približiti duh stubičkog kraja i potaknuti nove generacije na čuvanje i prenošenje naše žive kulturne baštine. Predavanje će se održati u Općinskoj knjižnici Stubičke Toplice.
Suorganizator: Općinska knjižnica Stubičke Toplice
Predavanje
O Arhivu narodnih priča ili kako klasificirati Pepeljugu
Knjižnica Instituta za etnologiju i folkloristiku12.11.2024. 13:00h
Predavanje dr. sc. Marijane Hameršak o Arhivu narodnih priča Instituta za etnologiju i folkloristiku iz perspektive povijesti folklorističkih teorija i metoda, institucionalne povijesti i suvremene prakse. S obzirom da Arhiv narodnih priča slijedi razrađen, ali za korisnike relativno jednostavan međunarodno prihvaćen klasifikacijski sustav, on danas osim kao stručno pomagalo privlači pozornost i kao lako pretraživa zbirka bogato kontekstualiziranih zapisa usmenih priča dostupnih i u digitaliziranom obliku. Na predavanju će gostovati pripovjedačica i korisnica Arhiva, Srebrenka Peregrin.
Predavanje